Wypoczynek letni 2018

W Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle zorganizowano wypoczynek dla 50- ro dzieci. Uczestnikami półkolonii letniej były dzieci z rodzin wielodzietnych, mających trudną sytuację materialną oraz rodziców pracujących zawodowo. Kolejne dni półkolonii letniej miały swoje hasła na których oparte były wyjazdy i poznawanie historii i okolic.

W pierwszy dzień półkolonii na spotkanie w szkole przyjechali strażacy z PSP w Jaśle. Rozmawiali z uczestnikami na temat bezpieczeństwa podczas zabaw oraz bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły. Wspólne zabawy i gry  miały na celu rozwijanie zainteresowań i kształtowanie umiejętności świadomego dokonywania wyboru. Prace plastyczne wykonane przez dzieci  dotyczyły pory roku, były wykonywane kredą na asfalcie  pt.: „Lato”.

W drugim dniu uczestnicy zwiedzali Magurski Park Narodowy. Młodzi uczestnicy zobaczyli florę i faunę parku w trakcie trwania czterech pór roku oraz jego osobliwości. Następnie brali udział w warsztatach przyrodniczych na których uczyli się rozpoznawać rośliny Magurskiego Parku Narodowego.  Dzieci dowiedziały się również, co pracownicy parku robią dla środowiska przyrodniczego Magurskiego Parku Narodowego i jak starają się go chronić, po to aby każdy w przyszłości odwiedzający park mógł odkrywać uroki i bogactwa przyrodnicze tego zakątka kraju.

Zajęcia w Rabkolandzie  był kolejnym dniem wyjazdowym, gdzie uczestnicy półkolonii letniej mogli aktywnie uczestniczyć w atrakcjach wesołego miasteczka. Rabkoland to magiczne miejsce dla całej rodziny, uważane przez fachowców branży parków rozrywki za najsympatyczniejszy i najlepiej zorganizowany park rozrywki w Polsce. Dzieci zobaczyły tam Wesołą Farmę, gdzie  farmer grał na banjo śpiewając piosenkę ”Stary Donald farmę miał”, a wtórowały  mu rodzina, ze zwierzętami. Dzieci skorzystały  z 34 karuzeli (koła widokowego, Baleriny, Autodrom, Latającego Autobusu, Pontonów i ekstremalnej Music Express). Uczestnicy półkolonii zwiedzili również Muzeum Orderu Uśmiechu, gdzie wydawane są jedyne w skali światowej Ordery Uśmiechu, przyznawane dorosłym na wniosek dzieci.

W czwartym dniu półkolonii letniej był wyjazd do Odrzykonia, gdzie uczestnicy zobaczyli ruiny gotyckiego zamku Kamieniec. Znajduje się on na warownym wzgórzu. Jest on najpiękniejszym połączeniem budowli z krajobrazem. Dzieci podczas zwiedzania mogły zobaczyć salę tortur, pracownię ceramiki zamkowej. Na warsztatach samodzielnie wykonały naczynia z gliny, które następnie zostały wypalone w piecu i przekazane dzieciom. Poznali również techniki zdobienia gliny.

Ostatniego dnia udaliśmy się do Bóbrki. Zmieniliśmy program półkolonii ze względu na nie sprzyjające warunki pogodowe, gdyż w ten dzień był planowany wyjazd na Folusz. W Bóbrce znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Dzieci mogły zobaczyć tam najstarszą na świecie działającą nadal kopalnię ropy naftowej, obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 roku na pamiątkę założenia kopalni, szyby naftowe o imieniu „Franek” i „Janina”. Największą atrakcją była drewniana kuźnia kopalniana z 1856 r. wyposażona w stare narzędzia kowalskie.

Urszula Zagórska